Skocz do zawartości
motoFerajna

Polecane przez nas

Polecana zawartość strony, specjalnie wyselekcjonowana przez nasz zespół.

Henryk Choiński (1886-1944)

Reprezentował Warszawskie Towarzystwo Cyklistów. W środowisku sportowców miał przydomek „Majster”. Specjalizował się w wyścigach torowych. Był również polskim rekordzistą szybkości: w latach 1921 - 1926 ustanowił ich sześć. Największe triumfy święcił na warszawskich Dynasach. Tylko w 1924 roku wywalczył 96 nagród. Karierę sportową zakończył w 1928 roku, po kolejnym wypadku podczas zawodów. W 1931 roku, jako jeden z nielicznych sportowców, został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Henryk Choiński był również mechanikiem i konstruktorem, w czym pomocne było mu doświadczenie, jakie zdobył podczas pracy w warsztacie samochodowym we wczesnej młodości. Jego dziełem były trzy specjalne motocykle, przystosowane do wyścigów kolarzy prowadzonych przez motocykl, które powstały ok. 1924 roku (dziś dyscyplina zupełnie zapomniana). Były to pojazdy imponujące gabarytami, napędzane silnikami widlastymi o pojemności skokowej 2160 ccm. Napęd na tylne koło przenoszony był przez pas.

Dwadzieścia lat później Choiński miał również swój udział w konstrukcji zupełnie innego pojazdu - powstańczego samochodu pancernego „Kubuś”. Henryk Choiński zginął podczas Powstania Warszawskiego, pod gruzami domu trafionego bombą lotniczą.

Zdjęcie wykonano na warszawskich Dynasach (IX 1926) podczas Motocyklowych mistrzostw Polski
    • Klawe

Ferajna, jakby nie patrzeć lato w pełni, a sezon ferajny jakoś tak formalnie nie odpalony  Co by nie kusić losu i zapewnić nam fart na dalsze dni, planuje sie pod te okolyczność oficjalny spocik w sobote 12 maja o godzinie 10:00 Zbiórka w wiadomym celu na Placu Konstytucji. Można wpaść przybić grabe a na domiar tego uczestniczyć w przelocie po buspasach, wsiach i okolycach. Propozycja wprawdzie nieodległa, ale wyraża sie nadzieje na tłumne przybycie Sianownego Towarzystwa. 


 
  • 27 odpowiedzi

×

Ważne informacje dotyczące Twojej prywatności

Polityka prywatności   Warunki użytkowania   Regulamin