single

Odkażanie lakieru samochodowego - Dlaczego jest lepsze od mycia?

Nawet najbardziej dokładne mycie nie przywróci lakierowi samochodu stanu głębokiej czystości. Nie przygotuje go również do jakichkolwiek zabiegów, takich jak woskowanie, polerowanie (korekta) czy powłoka ceramiczna. Taki efekt można osiągnąć jedynie poprzez dokładne odkażanie. Jak prawidłowo przeprowadzić ten proces? Jakie przygotowania są niezbędne? Oto nasz poradnik!

Na czym polega dekontaminacja lakieru?

Zapewne zauważyłeś na karoserii swojego samochodu (zwłaszcza na dolnych partiach) ciemne plamy, a także kurz i zmatowienia. Są to pozostałości asfaltu i pył z klocków hamulcowych, smoła, lotne, rdza i żywica. Są one niemożliwe do usunięcia szamponem i wodą z myjek wysokociśnieniowych. Często niemożliwe jest usunięcie zimowego, ciężkiego kurzu, ptasich odchodów, soli i piasku.

Tego typu zabrudzeń nie da się usunąć poprzez dekontaminację lakieru samochodowego. Ten chemiczny i mechaniczny proces służy do usuwania toksycznych substancji z lakieru.

Dekontaminacja to szerokie pojęcie, które nie dotyczy tylko auto detailingu. Odkażaniu mogą podlegać również ludzie i zwierzęta.

Co łączy dekontaminację, car claying i de-ironing?

Dekontaminacja lakieru, car claying i de-ironing to pojęcia, które choć często używane są zamiennie. Czym mogą się one różnić?

 • Paint decontamination jest bardziej ogólny termin niż dwa przed nim. Dekontaminacja obejmuje kilka etapów, z których dwa to de-ironing lub claying.
 • Odżelazianie z farby usuwa się zanieczyszczenia pochodzenia metalicznego (lotna Rdza, opiłki metalu, pył z butów). W tym celu stosuje się środki odżelaziające, takie jak preparaty do krwawych felg.
 • Szkliwienie samochodu często uważane jest za synonim odkażania. Jest to ważne, bo choć jest tylko jednym z etapów dekontaminacji to odgrywa najbardziej kluczową i istotną rolę.

Jakie są najlepsze sposoby na usuwanie zanieczyszczeń lakieru?

Zanim przejdziemy do poszczególnych etapów odkażania samochodu, porozmawiajmy trochę o przygotowaniach niezbędnych do odkażania. Bez nich nie da się przeprowadzić całego procesu i uzyskać "fabrycznie czystej" powłoki. Trzeba zaopatrzyć się w nie przed rozpoczęciem dekontaminacji (np. w sklepie Zadbana Bryka.) ).

 • Szampon i aktywna piana - Jeśli ich nie masz, powinieneś się w nie zaopatrzyć. To podstawowe kosmetyki, które są potrzebne do umycia samochodu przed przystąpieniem do dekontaminacji lakieru.
 • Ręczniki i ściereczki z mikrofibry - do osuszania karoserii i nakładania środków.
 • Tar & Glue Remover -preparat usuwający smołę, klej, pozostałości asfaltu, żywicę drzew. Zazwyczaj wykonany jest na bazie pochodnych olejów roślinnych. Polecamy marki RRCustoms i ADBL ze względu na sprawdzone preparaty.
 • De-ironingagent Jest to środek do usuwania osadów metalicznych (pył z klocków hamulcowych, lotna rdza), ale można go stosować jako środek do felg. Lepiej kupić uniwersalny środek, który bez obaw można stosować do wszystkich felg i lakieru (na przykład Autoglym).
 • Glinka lakiernicza - elastyczna, łatwa do formowania glinka usuwa plamy, których nie usunęły wcześniejsze preparaty. Warto kupić polecane glinki zaufanych marek (SOFT99 i ADBL).
 • Glinkę Glide To -Może to być bardziej specjalistyczny lub uniwersalny quick detailing, którego używasz do nabłyszczania lakieru pomiędzy woskowaniem.
 • Powłoka ochronna lub wosk -Dozabezpieczenia lakieru samochodu po czyszczeniu.

Instrukcje krok po kroku dotyczące dekontaminacji lakieru

Nie należy wykonywać żadnej z tych czynności w bezpośrednim świetle słonecznym lub przy gorącej farbie. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Precyzja, czas i cierpliwość to klucze do sukcesu.

Krok 1 - Pranie wstępne i "na dwa kosze".

W pierwszej kolejności musisz pozbyć się wszelkich zabrudzeń i "bieżących" zanieczyszczeń. Najpierw umyj samochód aktywną pianą. Następnie użyj dobrego szamponu i rękawicy. Następnie użyj dwóch wiader z czystą wodą i jednego z wodą wzbogaconą szamponem. Umyj samochód element po elemencie i spłucz go dużą ilością wody pod ciśnieniem.

Krok 2 - Odżelazianie i usuwanie smoły i żywic.

Na lakierze samochodu zobaczysz metaliczne zabrudzenia, czyli lotną rdzę i kurz. Do ich usunięcia możesz użyć takiego produktu jak Tar & Glue Removal and De-ironizer.

Środki te nakłada się bezpośrednio na zabrudzenia. Odczekaj kilka minut zanim zastosujesz albo środek bezpośrednio na zabrudzenia, albo w razie potrzeby wspomóż czyszczenie mechanicznie miękką szczotką. Czerwony kolor będzie wynikał z deironizujących pozostałości metalu. Oznacza to, że działa!

Po usunięciu nieestetycznych zabrudzeń, spłucz samochód silnym ciśnieniem wody.

Krok 3 - Glinkowanie samochodu

Claying można zrobić po wysuszeniu ciała samochodu ręcznikiem. Teraz można glinkować samochód, biorąc niewielką ilość gliny i tworząc płaski dysk . Spryskaj (np. Użyj szybkiego detailera, aby oczyścić powierzchnię. Gdy na glinie utworzy się brud, można ugniatać dysk do wewnątrz.

Po glinkowaniu należy ponownie umyć samochód szamponem. Dzięki temu szybko usuniesz wszelkie pozostałości po glince i preparacie poślizgowym.

To jest to! Dekontaminacja farby jest zakończona! Te trzy kroki oczyściły lakier samochodu i jest on teraz gotowy do dalszej pielęgnacji, poprawek lub nałożenia warstwy ochronnej.

Jak zabezpieczyć samochód po zabrudzeniu lakieru?

 • Możesz nałożyć na lakier szybki detailing lub inny rodzaj płynnego wosku dla szybkiego efektu wizualnego.
 • Woskuj swój samochód, aby utrzymać piękną powłokę lakierniczą i zapewnić ochronę na kilka tygodni. Woskowanie zmniejszy liczbę wizyt na myjni.
 • Możesz zastosować powłokę ochronną, np. ceramiczną. Pozwoli ona nie tylko wydobyć maksimum koloru i połysku, ale także zabezpieczy przed zabrudzeniami i zapewni najlepsze właściwości hydrofobowe.

FAQ:

1. Kiedy należy odkazić lakier?

Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Jeśli na lakierze widoczne są metaliczne zabrudzenia, smoła lub żywica, należy natychmiast przeprowadzić dekontaminację. Jest to wymagane przed polerowaniem, woskowaniem czy lakierowaniem lakieru.

2. Jak można przedłużyć efekty dekontaminacji lakieru?

Dobrym pomysłem po dekontaminacji jest zabezpieczenie lakieru. W przeciwnym razie w krótkim czasie będzie się on kwalifikował do ponownego wykonania tego zabiegu. Można nałożyć na lakier wosk, lub powłokę. Pomiędzy zabiegami można nabłyszczyć lakier szybkim detailerem.

3. Jakiej glinki powinienem użyć do odkażenia lakieru?

Do dekontaminacji należy użyć miękkiej, średniej lub twardej glinki. Twarde glinki mogą być używane do usuwania uszkodzonego lakieru i są często używane przed polerowaniem. Miękkie glinki lepiej nadają się do nowego, dobrze utrzymanego lakieru. Glinka średnia jest bezpiecznym wyborem. Zawsze warto zasięgnąć opinii specjalistów. Zapraszamy do kontaktu z firmą Zadbany Bryka