single

Mikrofibra do samochodu - czym się kierować przy wyborze?

Mikrofibra jest używana codziennie, nie tylko do pielęgnacji samochodu. Przydaje się nam w pracy, w domu i podczas wyjazdów. Co to jest mikrofibra? Mikrofibra to tkanina wykonana z mikrowłókien. Mogą one być nawet 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Ten przydatny i praktyczny gadżet codziennego użytku jest obecnie dostępny na polskim rynku w wielu różnych wariantach, z których każdy jest dostosowany do konkretnych zadań. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się identyczne, są zupełnie różne. Można wybierać spośród różnych długości włosia, mniejszych lub większych gramatur, w zależności od sposobu ułożenia włókien, oraz ich GSM.

Jakie są parametry mikrofibry?

Mimo że ściereczek z mikrofibry używamy codziennie, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo mogą się one od siebie różnić. Ważne jest, aby przy wyborze odpowiedniej ściereczki zwrócić uwagę na parametr GSM. Oznacza on po prostu wagę materiału na metr kwadratowy. Można też określić go jako gramaturę, czyli g/m2. Jak widać, im bardziej gęsta i chłonna jest mikrofibra do samochodu, tym wyższa jest jej gramatura. Będzie ona również bardziej miękka ze względu na nagromadzone mikro włosie.

Wybierając ściereczkę z mikrofibry do pokrycia samochodu, kolejnym ważnym czynnikiem do rozważenia jest mieszanka. Jest to mieszanka materiałów, z których jest wykonana. Szmatki te często zawierają materiały syntetyczne, takie jak poliester i poliamid. Poliester jest odpowiedzialny za teksturę, a poliamid za miękkość i chłonność. Ich najpopularniejsza mieszanka to 80% poliestru i 20% poliamidu.

Rodzaje mikrofibry nadające się do samochodów

Ważne jest, aby przed zakupem mikrofibry zastanowić się, do czego będziemy jej używać. W zależności od jej właściwości można ją wykorzystać do wielu różnych zadań.

Ściereczka z mikrofibry o zwykłej gęstości może mieć gęstość do 250 GSM. Oznacza to, że nie jest ona na tyle miękka, aby można było jej używać do malowania. Ściereczki te mogą być używane do czyszczenia plastików wewnątrz pojazdów.

Ściereczka z mikrofibry, która jest nieco grubsza, około 300-500 gramów. Powinna spokojnie poradzić sobie z karoserią, nie powodując uszkodzenia jej lakieru. Można zaopatrzyć się w ten uniwersalny produkt, wybierając ściereczkę z mikrofibry do zadań specjalnych. Ma ona grubość 300 GSM i sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu.

Innym rodzajem jest ręcznik pluszowy. Jest idealny do dodawania warstw ochronnych na lakiery, takich jak woski, selektanty czy Quick Detailery. Plusz z mikrofibry wyróżnia się długim włosiem i krótkim włosiem. Długie włosie pozwala nam rozprowadzić produkt na lakierze, natomiast krótsze włosie służy do polerowania. Średnia gęstość ręcznika z mikrofibry to 500g, ale może dochodzić nawet do 1000g!

Profesjonalna mikrofibra do suszenia lakieru mogą mieć większą gęstość! Produkty te mogą mieć ponad 1000 GSM. W ofercie sklepu internetowego sklep.motogo.pl/mr-rag znajdziesz mikrowłókna dobrej jakości firmy Mr Rag. Są one idealne do usuwania pozostałości wody ze skóry, ponieważ wykonane są z ultrachłonnych i szybkoschnących włókien.

Ostatnim rodzajem mikrofibry jest wafel, który występuje w różnych grubościach i rozmiarach. Mikrofibry te zostały stworzone do czyszczenia szyb samochodowych. Mogą być jednak niebezpieczne, jeśli zostaną użyte do malowania. Nie są one puszyste, ale dobrze wchłaniają wodę.

Mikrofibra do samochodu

Jak wybrać odpowiednią mikrofibrę do samochodu?

Po pierwsze, rozważ wagę ściereczek z mikrofibry. Grube mikrofibry mogą być używane do suszenia lakieru, wosku lub pasty do kolan. Z kolei cienka ściereczka z mikrofibry świetnie nadaje się do czyszczenia lakieru, pielęgnacji wnętrza samochodu i czyszczenia skórzanej tapicerki.

Kolejnym ważnym aspektem, choć nie tak istotnym, jest splot, z którego ściereczka została wykonana. Do wszelkich aplikacji czy docierania wosków, past i Quick Detailerów idealnie nadają się mikrofibry z długim i pionowym włosiem. Splot waflowy łatwo usuwa smugi, natomiast mikrofibra waflowa zbiera brud i zanieczyszczenia z powierzchni szyby. Do docierania szyb stosuje się klasyczne, gładkie, satynowe ściereczki z mikrofibry.

Jak dbać o ściereczki z mikrofibry w samochodzie

Ściereczki z mikrofibry mogą być ponownie użyte. Trzeba je tylko odpowiednio wyczyścić. Jak wyczyścić ściereczkę z mikrofibry, aby użyć jej na samochodzie? Pamiętaj, aby nie mieszać ściereczek z ubraniami podczas prania ich w pralce. Inne materiały mogą zostać trwale uszkodzone przez resztki środków chemicznych. Dobrym pomysłem jest, aby przed praniem ściereczki namoczyć ją w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu lub proszku. Zmiękczy to uporczywe zabrudzenia, które mogą nie zostać łatwo usunięte przez zwykłe pranie. Należy pamiętać, aby nie używać płynów do zmiękczania tkanin ani nie prać w temperaturze wyższej niż 40 stopni przy najniższym ustawieniu wirowania.

Mikrofibra do samochodu

Jak widać warto zainwestować czas w wybór odpowiedniej mikrofibry. Warto też mieć kilka podstawowych opcji. Nie jest to tania taktyka marketingowa. Ponieważ faktura każdej ściereczki jest inna, należy zwrócić uwagę na jej wagę, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i jakości lakieru. Ceny mikrofibry są zróżnicowane, ale nie tak wysokie, aby zakup 3-4 podstawowych rodzajów był zaporowy. Dobrze dobrana szmatka pozwoli nam lepiej rozprowadzić produkt, np. wosk czy pastę. Możemy też zaoszczędzić pieniądze, bo zużyjemy ich mniej.