single

Jak wyczyścić szyby samochodu z twardego brudu?

Wyobraź sobie, że czytasz ten tekst w brudnych okularach. Nawet jeśli odciski palców, kurz i inne zanieczyszczenia są w stanie zobaczyć wszystko, mogą zakłócić Twoje pole widzenia i utrudnić Ci skupienie uwagi. To samo dotyczy szyb samochodowych. Nawet drobne smugi mogą wpłynąć na Twoją jazdę. Sprawdź nasze wskazówki dotyczące czyszczenia szyb samochodowych z zabrudzeń.

Brudna przednia szyba w Twoim samochodzie

Szyby samochodowe mogą być narażone na te same zanieczyszczenia, co lakier:

 • błoto,
 • Rozpuszczona smoła
 • żywica,
 • Ptasie odchody
 • owady.

Nie zapominaj o czyszczeniu wnętrza samochodu, w tym kurzu i tłustych plam po palcach. Szyby samochodowe muszą być utrzymane w czystości i zadbane. Jest to trudne ze względu na ich położenie. W jaki sposób myć okna? Jakich środków można użyć do usunięcia uporczywych zabrudzeń organicznych i innych

Takie pytania można znaleźć na wielu forach. W wielu przypadkach do mycia szyb samochodowych najlepiej sprawdzają się domowe środki, takie jak płyn do mycia naczyń czy zwykły płyn do szyb. Pamiętajmy, że szyby samochodowe mogą być narażone na większe zabrudzenia niż okna czy... naczynia, więc potrzebne są specjalistyczne środki, które mają odpowiednią konsystencję.

Szyby samochodowe można myć od wewnątrz

Mycie szklanych powierzchni od wewnątrz jest zazwyczaj dość szybkie. Zacznij od usunięcia dymu i kurzu z kabiny. Do mycia szyb samochodowych wybierz jeden z klasycznych płynów, które posiadają atomizery. Skutecznie usuwają one plamy i zapobiegają ich odparowaniu. W przypadku mocniejszych plam zastosuj środki dwukrotnie. Następnie przetrzyj szybę ręcznikiem z mikrofibry.

Świetny płyn do mycia szyb od Zadniego Bryka, to na przykład:

 • Autoglym Fast Glass,
 • Chemotion Glass Cleaner
 • Shiny Garage Doskonały środek do czyszczenia szkła.

Zewnętrzna strona to najlepsze miejsce do umycia przedniej szyby

Prawdziwe kroki zaczynają się, gdy umyjesz przednie szyby całkowicie z zewnątrz. Aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i brud, umyj cały samochód w dwóch wiadrach. Woda zmiękczy resztki owadów i zmyje część z nich. Dobrym pomysłem jest późniejsze użycie środka do czyszczenia samochodu o silnych formułach i możliwościach odtłuszczania. Autoglym Car Glass Polish i SOFT99 Glass CompoundZ Cleaner to dwa świetne przykłady takich specyfików na tłuste plamy. Kremowa formuła nie pozostawia smug ani pozostałości po owadach.

Utrzymuj ściereczkę z mikrofibry w czystości, przecierając ją po szybie. To rozprowadza tłuszcz i sprawia, że zadanie wydaje się niemożliwe do wykonania.

Pióra wycieraczek należy konserwować tym samym środkiem, którego użyłeś do umycia szyby. Dzięki temu unikniesz zarysowań szyby spowodowanych przez wodę deszczową lub brud na piórach wycieraczek.

Szampon do czyszczenia szyb + glinka

Na szybach może pozostać brud nawet po umyciu. Użyj gumowej rękawicy, aby pocierać dłonie o szybę. Jeśli materiał się przyklei, konieczne jest glinkowanie. Proces ten jest najczęściej stosowany do czyszczenia lakieru, ale może być również stosowany do czyszczenia szkła. Mamy do wyboru glinki, które zbiorą wszelkie zanieczyszczenia i przygotują powierzchnię do polerowania lub zabezpieczenia powłoką.

 1. Weź około 20 gramów glinki z paczki.
 2. Przez chwilę trzymaj ją w dłoniach i formuj płaski, okrągły kształt.
 3. Do mycia okien użyj szamponu lub specjalnego lubrykantu z olejem glinianym.
 4. Nałóż glinkę na szybę i pracuj okrężnymi ruchami. Utrzymuj brud w środku masy, ugniatając go.
 5. Upewnij się, że powierzchnia jest wciąż wilgotna i nie ma na niej żadnych zabrudzeń. Dzięki temu unikniesz zarysowania szkła.

Po glinkowaniu wyczyść powierzchnię szkła. Możesz wypolerować szkło lub użyć niewidzialnej wycieraczki.

Będziesz potrzebował pewnej mocy, aby odpowiednio rozprowadzić pastę polerską na lakierze. Możesz wybrać moc urządzenia, która odpowiada Twoim potrzebom. Do polerowania drobnych rys wystarczy polerka o mocy 1000 W. Podczas polerowania pad będzie zwalniał i zatrzymywał się.

Wyższa moc pozwoli Ci uzyskać połysk grubszych lakierów. Nie musisz używać dużego nacisku, aby usunąć uszkodzenia powłoki przy sprzęcie, który ma moc około 2000 watów. Możesz również nadać swojemu samochodowi głębszy kolor.

Jak postępować przy polerowaniu szyb

Aby nadać samochodowi blask, nie wystarczy tylko umyć szybę wodą. Aby usunąć drobne zarysowania, powinieneś również regularnie polerować szyby. Uszkodzenia szyb to coś więcej niż kosmetyka. Drobny brud osiada na szybie, tworząc trudne do usunięcia smugi. Polerowanie skutecznie zmniejsza widoczność szyby, dzięki czemu łatwiej dostrzec ją z drogi.

Nawet jeśli nie masz profesjonalnej polerki, możesz wykonać to zadanie w domu. Potrzebny będzie pad polerski lub gąbka oraz dopasowana pasta polerska, taka jak ADBL Glass Polish. Użyj pasty, aby przesunąć pad po powierzchni. Pamiętaj, aby nie zatrzymywać się w jednym miejscu i pracować z mokrą pastą. Po wypolerowaniu szyby, wytrzyj wszelkie pozostałości miękką szmatką. Na koniec umyj szybę, aby usunąć materiały ścierne.

Jak zapobiec powstawaniu smug na szybach samochodu

Musisz pogodzić się z tym, że umyte szyby nie będą wieczne. Możesz jednak przedłużyć ich czystość, stosując nasze sprawdzone metody. Jest to stosowanie niewidzialnych wycieraczek i innych powłok. Najlepsze są niewidzialne wycieraczki polskiej firmy K2 i SOFT99. Tworzą one na szybie powłokę ochronną, która opóźnia osadzanie się brudu i spowalnia proces jego gromadzenia się. Łatwo jest spłukać brud, który nagromadził się podczas jazdy.

FAQ

1. Czy można wyczyścić zatłuszczone szyby samochodowe domowym środkiem do mycia szyb lub płynem do mycia naczyń?

Nie.

2. Jak myć szyby samochodowe?

Użyj specjalistycznych środków ze sklepu Zadbana Bryka. Najpierw użyj środka do mycia szyb, następnie nałóż cienką warstwę z kremowym odtłuszczaczem, a na koniec zabłyśnij powierzchnię.

3. Do czego służy niewidzialna wycieraczka?

Głównym zadaniem niewidzialnej wycieraczki jest opóźnienie przylegania brudu do szyby. Kurz nie osiada, więc będzie znacznie łatwiejszy do usunięcia.