single

Jak polerować lampy samochodowe?

Reflektory samochodowe, które są pożółkłe, zżółknięte lub porysowane nie tylko źle wyglądają, ale również utrudniają jazdę. Zmatowiała powierzchnia powoduje, że prześwituje przez nie mniej światła, przez co kierowca może mieć wrażenie, że lampy słabo świecą lub nie oświetlają odpowiednio drogi po zmroku. Powoduje to nie tylko dyskomfort, ale również stwarza poważne zagrożenie bezpieczeństwa dla zmotoryzowanych. Możesz kupić nowe! Pamiętaj, aby najpierw je wypolerować! Ten poradnik pomoże Ci przejść przez cały proces.

Dlaczego polerowanie lamp, a nie tylko czyszczenie?

Większość samochodów na polskich drogach ma plastikowe reflektory, a nie szklane. Plastikowe reflektory są fabrycznie pokryte warstwą folii. To właśnie ta folia powoduje, że z czasem plastik żółknie i matowieje. Tę wadę można w prosty sposób usunąć. Jest to o tyle łatwe, że nawet ręczne polerowanie lamp poprawi ich stan i poprawi widoczność na drodze. Nawet najbardziej dokładne czyszczenie nie wystarczy!

Lista zakupów i polerowanie lamp samochodowych

Przed rozpoczęciem pracy powinieneś zaopatrzyć się w potrzebne produkty. Na liście zakupów powinieneś umieścić następujące pozycje:

  • Odtłuszczacz do farb (taki alkohol izopropylowy, lub zmywacz do silikonu)
  • Taśma ochronna
  • Papier ścierny (gradacja P800 do P2500).
  • Pasta polerska do reflektorów
  • Gąbka do polerowania
  • Zabezpieczenie lampy woskiem syntetycznym lub innymi preparatami ochronnymi
  • mikrofibra.

Przygotowanie lamp samochodowych do polerowania

Najlepiej dokładnie umyć cały samochód, ale można też wyczyścić tylko reflektory. Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie ich czystym alkoholem izopropylowym, czyli zmywaczem do silikonu.

Nie musisz przy tym wyjmować reflektorów. Możesz wykonać całą pracę bezpośrednio na swoim samochodzie. Zabezpiecz otaczające części swojego samochodu , w tym zderzak , błotnik i maskę . Oklej reflektory taśmą ochronną. Papier ścierny pozwoli Ci na spokojną pracę bez obaw o zarysowanie innych powierzchni.

Polerowanie lamp ręcznie przy użyciu papieru ściernego

Przed właściwym polerowaniem (proszkiem polerskim) należy usunąć zewnętrzną zmatowiałą warstwę poprzez ręczne polerowanie. Jaki rodzaj papieru ściernego jest najlepszy do tego zadania? Potrzebne są materiały o różnej gradacji!

Użyj papieru o gradacji P800 lub ewentualnie P600. Dzięki temu szybko usuniemy pożółkłą, matową powierzchnię i głębsze rysy. Małe wżery i nierówności pozostawi gruboziarnisty papier ścierny. Należy zacząć od ziarna P1000, następnie przejść do P1200 aż do drobnego papieru P2500. Powierzchnia papieru ściernego o najdrobniejszej ziarnistości jest idealnie gładka.

Papier ścierny do lamp samochodowych

Papierem ściernym można całkowicie ręcznie wypolerować reflektory. Powierzchnia jest jednak niewielka, więc nie jest to pracochłonne. Warto zainwestować w elastyczną, wygodną podkładkę do tego celu. Ponieważ reflektory są zaokrąglone, standardowy drewniany klocek, na który można nałożyć papier ścierny, może się nie sprawdzić.

Pamiętaj przede wszystkim o jednym. Ruchy Twojej ręki powinny przebiegać naprzemiennie w kierunku poziomym i pionowym. Unikaj ruchów okrężnych!

Polerowanie lamp samochodowych przy użyciu maszyny polerskiej

Aby skrócić czas potrzebny do usunięcia zewnętrznej warstwy lamp samochodowych, możesz użyć urządzenia polerującego. Musisz uważać, aby nie uszkodzić powierzchni otaczającej małe części, takie jak reflektory. Lepiej je zabezpieczyć, niż tylko owinąć taśmą.

Jednak niezależnie od tego, jak bardzo będziesz polerował papierem ściernym, zawsze będziesz wiedział, kiedy nadszedł czas, aby przestać. Jeśli lampa stanie się jaśniejsza w jednym miejscu, stanie się wyjątkowo zmatowiona. Możesz wtedy przejść do następnego.

Właściwy etap polerowania lamp samochodowych czyli pasta polerska.

Lampy Twojego samochodu są już dobrze wyszlifowane i zmatowione. Teraz nadszedł czas na polerowanie reflektorów. To całkowicie je wygładzi i sprawi, że będą lśniły!

Przygotuj gąbkę i pastę polerską. W pierwszej kolejności oczyść powierzchnię. Za pomocą niewielkiej ilości preparatu na gąbce wypoleruj reflektory ręcznie lub za pomocą polerki elektrycznej, aż będą błyszczące. Na początek ustaw prędkość na 600, a następnie zwiększaj ją, aż osiągnie 1200. Nie poleruj lampy zbyt mocno w jednym miejscu.

Resztek pasty możesz pozbyć się za pomocą suchej, czystej mikrofibry. Pamiętaj o wszelkich zakamarkach, w których mogła się ona zgromadzić. Choć nie jest to konieczne, warto użyć odtłuszczacza.

Po polerowaniu zabezpiecz lampy

Gołym okiem będzie można zobaczyć pierwsze efekty Twojej pracy! Lampy będą błyszczące, czyste i przejrzyste. Efekt końcowy będzie widoczny dopiero, gdy po zmroku wsiądziesz do samochodu i włączysz światła. Aby efekt był trwały, zabezpiecz reflektory specjalnym olejem syntetycznym do lamp (lub uniwersalnym preparatem do lakieru) lub innym preparatem ochronnym do reflektorów samochodowych.

Po jakimś czasie, może po roku, będziesz musiał wykonać całą czynność ponownie. Lampy to mocno eksploatowane elementy, które wymagają ochrony.

Pasta polerska do lamp samochodowych

Materiał poliwęglan, z którego wykonane są reflektory samochodowe jest delikatny. Ważne jest, aby wybierać produkty, które są specjalnie do tego celu stworzone, takie jak pasta Lamp Doctor marki K2. Marka ta stworzyła całą gamę kosmetyków i preparatów do stosowania z reflektorami (Lamp Doctor). W skład tej serii wchodzi również powłoka ochronna, którą można nakładać na lampy.

Vapron (dostępny również w K2) to alternatywna linia produktów do pielęgnacji reflektorów samochodowych. Produkty te mogą być stosowane do naprawy uszkodzonych lamp poprzez odbudowę górnej warstwy poliwęglanu. Zestaw potocznie nazywany jest "podgrzewaczem reflektorów" i zawiera produkt, który jest podgrzewany w zamkniętym pojemniku. Jedynie opary są aplikowane bezpośrednio na lampy.

FAQ:

1. Jak polerować reflektory samochodowe?

Polerowanie lamp samochodowych, przednich i tylnych, to ten sam proces. Najpierw należy oczyścić powierzchnię za pomocą papieru ściernego. Następnie polerujemy ją za pomocą pasty polerskiej i gąbki. Dobrym pomysłem, po wykonaniu polerowania reflektorów, jest zabezpieczenie ich woskiem. Jednak tylne światła, które zostały uszkodzone, nie są tak niebezpieczne jak przednie. Można pominąć ten krok, jeśli są w dobrym stanie.

2. Polerowanie lamp - Jaki papier ścierny wybrać?

Zaopatrz się w papiery o różnej gradacji - od P800 do p2500. Drobne zarysowania mogą być spowodowane przez papiery gruboziarniste. Są one jednak skuteczne w usuwaniu wad reflektorów. Papiery o wysokiej gradacji można wykorzystać w końcowym etapie do wygładzenia powierzchni klosza.

3. Jak przygotować reflektory do polerowania?

Dobrze je oczyść i dokładnie odtłuść (zmywaczem lub czystym Isopropyl Alcohol). Oklej lampy papierem ściernym, aby zapobiec zarysowaniom.