single

Jak dbać o czarny lakier samochodowy

Czerń to synonim elegancji, luksusu, prestiżu, ponadczasowości i uniwersalności. To właśnie dlatego czarne samochody cieszą się tak dużą popularnością. Czarny lakier tak jak każdy inny kolor może ulec zarysowaniu i zabrudzeniu. Te wady są bardzo widoczne na czarnym lakierze. Czarny lakier wymaga odpowiedniej konserwacji. Twój czarny samochód będzie wyglądał niesamowicie! Jak dbać o czarny lakier na samochodzie i jak go odświeżyć. Wyjaśniamy!

Dlaczego czarny lakier jest tak problematyczny?

Czarny lakier ma wiele zalet. Jest wyjątkowy ze względu na swoją głębię i szklistość. Dzięki temu jest bardziej pożądany, co niewątpliwie podnosi prestiż samochodu. Ważne jest, aby o niego dbać.

Czarny lakier na Twoim samochodzie szybko stanie się problemem, jeśli nie będziesz o niego odpowiednio dbał. Na pierwszy rzut oka wyraźnie widać wszelkie osady, zabrudzenia, smugi i zmatowienia. Podobne problemy można mieć z zarysowaniami i mikrouszkodzeniami. Czarny lakier wymaga precyzji, regularności i sporo czasu. Jednak opłaca się to po stokroć!

Jakie są zasady pielęgnacji czarnego lakieru?

Właściciele czarnych samochodów muszą myć swoje auta częściej niż inni właściciele i z dużą ostrożnością. O czym należy pamiętać?

 • Zdecydowane "nie!" myjniom automatycznym. Szczotki mogą porysować lakier samochodu, co jest szczególnie widoczne, jeśli ma on czarną powłokę. Czarny lakier wymaga delikatności.
 • Ważne jest, aby wybrać odpowiednie kosmetyki do mycia samochodu. Należy stosować łagodne pianki i szampony, które mają neutralne pH. Nie należy ich suszyć na samochodzie.
 • Wszelkie zabrudzenia , takie jak ptasie odchody, należy jak najszybciej usunąć, ponieważ ich właściwości żrące mogą łatwo uszkodzić czarny lakier.
 • Ważne jest, aby chronić czarny lakier przed silnym nasłonecznieniem, aby szybko nie wyblakł.
 • Rzadko, zwłaszcza jeśli lakier nie jest zabezpieczony, wystarczy szybka wizyta na myjni. Umycie samochodu powinno zająć sporo czasu.

Dwuetapowe mycie samochodów w kolorze czarnym

Czarne auto musi być wstępnie umyte. Trzeba będzie użyć delikatnej aktywnej piany, która zwiąże brud i zapobiegnie jego spływaniu z wodą.

Następnie musimy wykonać mycie zasadnicze metodą dwóch wiaderek. Podczas gdy woda i aktywna piana usuną luźne zabrudzenia, szampon i miękkie rękawice dotrą głębiej.

Zasada jest dość prosta: do jednego wiadra z wodą dodajemy szampon. Po umyciu jednej części, płuczemy rękawicę wodą, a następnie powtarzamy proces. Następnie cały pojazd spłukujemy dużą ilością wody pod ciśnieniem.

Ważne jest, aby wysuszyć czarny lakier

Ważne jest, aby wysuszyć każdy samochód po umyciu, ale czarny lakier jest najważniejszy. Jeśli lakier nie zostanie odpowiednio osuszony, będzie schnął matowo i pojawią się na nim smugi lub tzw. plamy wodne.

Do osuszenia lakieru samochodu można użyć dużego miękkiego, chłonnego ręcznika z mikrofibry.rekomendacją jest Waxpro Fluffy, ADBL Puffy. Ręcznik należy delikatnie rozłożyć na karoserii samochodu i powoli ściągać w dół. Nie należy wycierać lakieru ręcznikiem. Może to spowodować więcej szkód niż pożytku.

Głębokie czyszczenie lub dekontaminacja czarnych powierzchni lakierowanych

Czarny lakier samochodu nie będzie całkowicie czysty. Jednak właściciel będzie zadowolony. Nie da się bowiem oczyścić porów lakieru za pomocą wody. Należą do nich zanieczyszczenia metaliczne i lotna rdza, resztki lub asfalt, smoła i żywica drzew.

Preparaty takie jak ADBLVampire Liquid oraz odżelaziacze z Shiny Garage i Soft99 poradzą sobie z zabrudzeniami pochodzenia metalicznego, a Tar & Glue Removal z pozostałościami asfaltu.

Warto jeszcze użyć glinki cleansing power, aby oczyścić lakier i wygładzić go.

Jak odświeżyć czarny lakier samochodu?

Okresowe odświeżanie czarnego lakieru na samochodach jest konieczne. Nie jest możliwe zabezpieczenie powłoki przed odpryskami czy zarysowaniami nawet przy dokładnej i częstej pielęgnacji. Będzie to bardzo widoczne na czarnym lakierze. Metoda renowacji lakieru będzie zależała od stopnia uszkodzenia powłoki.

 • W przypadku starszych samochodów, które są bardziej zniszczone, konieczna jest wieloetapowa korekta lakieru.
 • Mniejsze rysy, zadrapania czy hologramy można wyrównać za pomocą maszyny polerskiej wraz z odpowiednimi padami i pastami polerskimi Menzerna.
 • Jako doraźną pomoc można zastosować woski. Dzięki szybkim preparatom typu Detailer można również uzyskać głębię koloru, blask i "prawie niepowtarzalny" efekt.

Przemalowanie całego elementu jest jedyną sensowną opcją w "beznadziejnych" przypadkach, gdy uszkodzenia są zbyt poważne, aby je naprawić.

Jaką ochronę wybrać do czarnej farby

Po renowacji i pielęgnacji ważne jest, aby zabezpieczyć samochód w czarnym kolorze. Dzięki temu będzie on bardziej odporny na zabrudzenia i drobne uszkodzenia. Łatwiej będzie utrzymać go w czystości . Po zastosowaniu powłoki na dłuższy czas, można ograniczyć konserwację do szybkiej wycieczki na myjnię.

 • Owijanie samochodu w przezroczystą (lub ciemną) folię ochronną to droga inwestycja, ale warta zachodu, zwłaszcza jeśli kupujesz nowy samochód.
 • Powłoka ceramiczna ochroni Twój lakier przed promieniowaniem UV i uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią. Zapobiegnie też wnikaniu brudu w pory. Ułatwi konserwację zewnętrzną samochodu, jednocześnie pokrywając go powłoką hydrofobową. Pozwoli na zmniejszenie ilości zabiegów pielęgnacyjnych.
 • Woskowanie samochodu lub nałożenie na niego politury - choć mniej skuteczne niż powłoka ceramiczna, zmniejszy przyczepność brudu i ochroni przed wilgocią. Jaki wosk jest najlepszy do czarnego lakieru? Warto też przyjrzeć się propozycjom ciemnych powłok z dodatkowymi efektami koloryzującymi. Nie jest to jednak konieczne. Na początek wybierz produkt zaufanej marki, jak Soft99 Fusso Coat.

FAQ:

1. Jak dbać o czarny lakier samochodowy?

Podstawą jest regularna i właściwa pielęgnacja - detailing, suszenie i odkażanie lakieru. Co jakiś czas powinieneś odświeżać lakier. Jeśli jest mocno zniszczony, należy zainwestować w jego naprawę. Ważne jest również zabezpieczenie lakieru woskiem, ceramiką i folią.

2. Jak odświeżyć czarny lakier na samochodzie?

Wszystko zależy od stanu lakieru. W przypadku dużych rys i ubytków konieczna jest wieloetapowa korekta lub ponowne lakierowanie. W przypadku mniejszych rys i ubytków można zastosować technikę powierzchownego polerowania lub doraźne rozwiązania, takie jak kredki czy woski koloryzujące.

3. Jaki wosk do czarnego lakieru kupić?

Warto przyjrzeć się woskowi, który jest przeznaczony do ciemnych lakierów. Najważniejsze, aby wosk był sprawdzony i dobrej jakości, taki Soft99 Fusso Coat.